Konutta 7 Aylık Satış Sektörü Memnun Etti

TÜRKİYE’de yılın 7 ayında gerçekleşen konut satışları, gayrimenkul sektöründe memnuniyetle karşılandı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Türkiye’de Ocak-Temmuz 2017 döneminde 770 bin 232 konutun satıldığını açıkladı. 7 aylık satış rakamları, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 8,15 arttı.

Bu yılın Temmuz ayında satışı yapılan konut sayısı ise 2016’nin aynı dönemine göre 42,4 artışla 115 bin 869 olarak gerçekleşti.

Yabancılara yapılan konut satışı da yine önemli ölçüde arttı. Satışlar, 7 ayda geçen yıla oranla yüzde 8,62 artarken, Temmuz 2017′- de geçen yılın aynı ayına göre yüzde 65 artış kaydetti. Temmuzda bin 726, 7 aylık dönemde ise toplam 11 bin 321 konut yabancılara satıldı.

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) geçen yıl 15 Temmuz’ daki darbe girişimi nedeniyle gerileyen satışlar, iyileşme ortamı sayesinde tekrar toparlandı.

Sektör temsilcileri, satışların gelecek aylarda daha da artacağını ve bu ayki satış rakamlarının yeni rekorların habercisi olduğunu belirtiyor. İlimiz Kırşehir’de yüzde 100 kredi kullanımıyla yapılan konut satışları da geçtiğimiz yıla göre artış gösterdi.

Anadolu Yakası İnşaat Müteahhitleri Derneği (AYİDER) Yönetim Kurulu Başkanı Melih Tavukçuoğlu da referandum sürecine karşın konut satışının hız kesmediğini ifade ederek, şunları kaydetti:

“Bunda en büyük etken, özellikle lüks konutta arzın talebin önüne geçmesiyle birlikte fiyatların yüzde 30’lara varan oranlara düşmesi, markalı büyük inşaat firmalarının geliştirmiş olduğu konut kampanyaları oldu.

Ancak sektörde yaz aylarında her zaman konut satışlarında düşüş meydana gelir. Önceki yılları incelediğinizde de temmuz ayında hep 100 binin altında konut satılmış. Temmuzda konut satışının bu kadar çok artması, sektöre olan güvenin yanı sıra yapılan kampanyaların da ne kadar başarılı olduğunu gözler önüne seriyor.”