En yüksek Temmuz

Konut satışlarında Temmuz rekoru kırıldı. Bu yıl 115 bini aşkın konut satışıyla Temmuz aylarının zirvesi görüldü. 7 aylık toplam satışlarda da ilk kez 770 bin seviyesine ulaştı...

Konut satışları bu yıl da rekora gidiyor. Türkiye genelinde ilk 7 ayda geçen yıla göre yüzde 8 artışla toplam 770 bin 232 konut satıldı. Geçtiğimiz yıl 7 aylık rakam 712 bin 142 seviyesindeydi. Bu yıl yeniden rekora giden konut satışlarında aylık rekorlar da dikkat çekiyor. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK), Temmuz ayına ilişkin konut satış istatistiklerine göre, bu yıl tarihin en yüksek Temmuz satışı yaşandı. Temmuz’da bir önceki aya göre yüzde 18.7, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 42.4 artışla 115 bin 869 konut satıldı. Geçtiğimiz yıl 15 Temmuz darbe girişimi nedeniyle satışlar 81 bine kadar gerilemişti. Öte yandan düşük sezon olan yaz aylarında konut satışları 100 bin seviyelerini aşmıyordu. Böylece bu yıl bir ilk yaşanmış oldu. 7 aylık satışların toplamında da Temmuz rekoru kırıldı. Kredi patlaması Temmuz’da kredili satışlarda da ciddi yükseliş görüldü. Geçen yılın aynı ayına göre yüzde 62.4 artarak 38 bin 575’e yükselen kredili satışların toplam içindeki payı yüzde 33.3 olarak gerçekleşti. İlk defa satılan konut sayısı, Temmuz’da geçen yılın aynı ayına göre yüzde 42.6 artarak 53 bin 949 oldu. Toplam konut satışları içinde ilk satışın payı yüzde 46.6’ya çıktı.

Anadolu Yakası İnşaat Müteahhitleri Derneği (AYİDER) Başkanı Melih Tavukçuoğlu, şunları söyledi: “Referandum gibi ciddi bir süreci geçirmemize rağmen konut satışı hız kesmedi. Kaldı ki yaz aylarında her zaman konut satışlarında düşüş meydana gelir. Bundan önceki yılları incelediğinizde de Temmuz’da hep 100 binin altında konut satılmıştı. Temmuz’da konut satışının bu kadar çok artması sektöre olan güvenin yani sira yapılan kampanyaların da başarılı olduğunu gözler önüne seriyor.”