AYİDER’DEN İNŞAAT SEKTÖRÜNÜ BİR ARAYA GETİREN ZİRVE…

Anadolu yakasındaki tüm inşaat müteahhitlerini aynı çatı altında toplayan ve sağlıklı yeşil kent unsurlarının planlanması ile çağdaş yaşamın ön plana çıktığı yapılar ortaya koymayı hedefleyen AYİDER, inşaat sektörünün en önemli zirvelerinden birine ev sahipliği yaptı. Zirve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun katılımıyla gerçekleşti.

Anadolu Yakası İnşaat Müteahhitleri Derneği (AYİDER) “İnşaat Zirvesi”yle sektör paydaşlarını bir araya getirdi. Kentin ruhunu koruyacak, sağlıklı ve yeşil kent unsurları planlamayı ve çağdaş yaşamın ön plana çıktığı yapılar ortaya koymayı hedefleyen AYİDER 23 Mayıs’ta Büyük Kulüp’te gerçekleşen zirveyle inşaat sektörünün önde gelen isimlerine ev sahipliği yaptı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun katılımıyla gerçekleşen zirvede 2022 yılından beklentiler, kentsel dönüşümün planlanması ve geleceği gibi konular ele alındı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Ben de sizler gibi müteahhitlikten geliyorum. Bu kentte müteahhit olmak zor, herkes mesleğini bırakıp bu işi yapmak istiyor. Bunun mesleğe statüye kavuşması için zamanında gerekli adımlar atılmadı. Ama şimdi görüyorum ki AYİDER gibi sivil toplum çatısı altında iyi işler yapılıyor. Sivil toplum çatısı altında bilimsel ve teknik işlerin yapılıyor olması öncü olmak bakımından da değerli. Sizlerinde bildiği gibi bizim ciddi manada şehircilik sorunlarımız var. Bu güzel coğrafyanın tarihine, doğasına uygun olmayan şehirler ürettik. Ortak akıllı sorunlara çözüm üretmek mümkün. Burada babadan, deden bu mesleği devralan 3. Nesil gençleri görüyorum. Her müteahhit ailede mimar var, inşaat mühendisi var. Artık ülkemiz bu anlamda gereken dersi aldı. 1999 depremi bizler için bir milat oldu. Çok fazla yapmanın, en büyüğü ve en genişini yapmanın yerine daha estetiğini ve daha kalitelisini yapmanın arayışına düştük. Bu anlamda buradaki herkesin şehirciliği sorguladığını biliyorum. Paris Anlaşması bizim de yeşil çözüm diye tariflediğimiz Istanbul’da yol haritamız. Bizler bu anlaşma çerçevesinde çok konut üreterek mutlu olmayacağız, dünyanın şu an konuştuğu yeşil binalar yapan çevre dostu kent yaratarak mutlu olacağız. Lütfen önce kendinize sonra da bu ülkenin kıymetli bilim insanlarına güvenin” dedi.

AYİDER Yönetim Kurulu Başkanı Melih Tavukçuoğlu, “Sektörümüzün sorunlarını konuşmak için ‘İnşaat Zirvesi’ çatısı altında bir araya geldik. İnşaat sektörünü bekleyen ciddi sorunlar her geçen gün biraz daha kendini gösteriyor. Sektörümüz için önem taşıyan bu zirvede sorunlara ışık tutarken, kent kimliğinin korunması ve Anadolu yakasında doğru bir kentleşmenin gerçekleşmesi için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Amacımız gelecek nesillere beton yığınlarının değil, yeşil alanların hakim olduğu çağdaş bir kent bırakmak. Sektörün önde gelen 24 şirketinin yer aldığı zirvemize katıldıkları için İstanbul Büyükşehir Başkanı Ekrem İmamoğlu’na teşekkürlerimizi sunuyorum” dedi.

İnşaat sektörünün günümüzde ekonominin lokomotif gücü olduğunu dile getiren Tavukçuoğlu, kentsel dönüşümün inşaat sektöründeki hızlanmayı daha da arttırdığına dikkat çekti.


Büyük Kulüp’te AYİDER ev sahipliği yaptığı zirveye Kürkçüoğlu Jeneratör, Klaus&Miller, Teka, Lantana Parke, Çakıroğlu Demir, C&B, Vall+Artı, Artella, Teksan, Rehau, Warmhaus, Ukinox, Artemis, Çanakkale Seramik, Bronz Yapı, Asistal Alüminyum, Rodeffman Asansör, Dereli Mermer, Hafele, Etna ve Majorca Tiffany Seramik firmaları katıldı.

AYİDER, Anadolu yakasında kentsel dönüşüm hız kesmeden devam ederken, kentlerin sağlıklı gelişimine katkı sağlayacak yapı estetiği, enerji verimliliği ve iş güvenliği konularında yenilikçi çözümler ortaya koymayı hedefliyor. AYİDER İstanbul değişip dönüşürken kentin ruhunun korunması, sağlıklı, yeşil alanların planlanması ve doğru bir kentleşmenin sağlanması için çalışmalarına devam ediyor.