Kat Karşılığı Rekoru Kırıldı

Bağdat Caddesi'nde iş yapmak isteyen inşaat firmaları hak sahiplerine yüzde 85'e varan oranda pay teklif ediyor. Bu durum sorunlara yol açıyor...

Bağdat Caddesi’nin seneler geçtikçe değerini İstanbul ortalamasının üstünde artırdığını söyleyen Anadolu Yakası İnşaat Müteahhitleri Derneği (AYİDER) Başkanı Melih Tavukçuoğlu, bölgenin cazibe merkezi haline geldiğini belirtti. Lüks ve temel ihtiyaçları karşılayan Bağdat Caddesi’ne, kentsel dönüşümle birlikte, inşaat firmalarının ilgisinin arttığına dikkat çeken Tavukçuoğlu, “Ancak bölgenin dinamikleri bilinmeden çok fazla konut üretildi. Arz, talebin önüne geçti. Konut fazlalığının diğer bir nedeni de kat maliklerinin kendi mülklerini müteahhitlerden daha düşük fiyata satıyor olmaları. Bu da son dönemde yüzde 30’lara varan oranlarda konut fiyatlarında düşüşe neden oldu” değerlendirmesini yaptı.

ADA BAZLI DÖNÜŞÜM

Bağdat Caddesi’nin köklü oyuncularının satışlar konusunda sıkıntı yaşamadığına dikkat çeken Tavukçuoğlu, bölgeyi bilmeyen inşaat firmalarının sıkıntılı bir süreçten geçtiğini kaydetti. Doğru lokasyonda, bölgenin ihtiyaçları doğrultusunda proje geliştirilmesi halinde satışların hızlanacağını ifade eden Tavukçuoğlu, “Cadde’de proje geliştiren köklü oyuncular ise yap-satçı oldukları için bölgenin ruhuna uygun konut üretebiliyorlar ve finansman modellerini bu doğrultuda şekillendirebiliyorlar” diye konuştu. Bölgede 100 kadar olan müteahhit firma sayısının son yıllarda 500’ü bulduğunu bildiren Tavukçuoğlu, “Firma işi almak için hak sahibine olması gerekenden fazlasını taahhüt ediyor. Sonra da kazanmak için fiyatı yükseltiyor. Bağdat Caddesi’ne paralel bölgede hak sahibine yüzde 70 pay verilirken şimdi bu yüzde 85’i buldu. Daha üst kısımlarda ise yüzde 60-65’ten yüzde 75’e geldi” dedi. Şu anda kentsel dönüşümden ziyade kentsel yenileme yapıldığını dile getiren Tavukçuoğlu, sosyal donatıların, yeşil alanların artmasını sağlayacak ada bazlı dönüşüme ağırlık verilmesini tavsiye etti.

MARKALAR YENİLENEN BİNALARA TAŞINIYOR

Bağdat Caddesi üzerinde yer alan dükkan doluluklarında istenen yüksek kira bedelleri ve dolar kurundaki dalgalanmalarla birlikte düşüş yaşandığını dile getiren TSKB Gayrimenkul Değerleme uzmanı Delal Ekinci, “Fakat dönüşüm sürecinin tamam lanması ve kiralamaların TL üzerinden yapılması ile birlikte dolulukların tekrar artış trendine geçtiği görülüyor. Bölgedeki kentsel dönüşüm sürecinin başladığı dönemde, cadde üzerindeki yeni binalarda yer alan konutların birim satış fiyatları 15-16 bin lira aralığında iken, günümüzde yeni konut satışları, arz fazlalığı ve talep düşüklüğü sebebiyle 12 14 bin seviyesine geldi” dedi.