AYİDER BAŞKANI MELİH TAVUKÇUOĞLU: “YÜZDE 25 EK EMSAL, KENTSEL DÖNÜŞÜMÜ DESTEKLEYEN BİR KARARDIR”

05 Şubat 2016 tarihinde yayınlanan Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliğinin Geçici Maddesi ile yüzde 25 ek emsal süresi, 01 Ocak 2017 tarihine kadar uzatıldı. AYİDER Başkanı Melih Tavukçuoğlu, bu imar avantajının kalıcı olmasının hem daire sahiplerinin kentsel dönüşümde daha büyük evde oturma avantajı sağlayacağını hem de inşaat sektörünü hızlandıracağını savunuyor.

Kurulduğu günden bu yana odak noktasına kentsel dönüşüm, enerji verimliliği, işçi güvenliği gibi konuları alan AYİDER (Anadolu Yakası İnşaat Müteahhitleri Derneği)’in Başkanı Melih Tavukçuoğlu, son dönemde büyük tartışmalara neden olan ve kentsel dönüşümü durma noktasına getiren Danıştay’ın yüzde 25 ek emsal uygulamasını durdurma ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Kentsel dönüşümün yoğun yaşandığı Kadıköy bölgesinde, 2015 bitmeden yüzde 25 ek emsal uygulamasından faydalanmak isteyen müteahhitlerin ve hak sahiplerinin başvuru yoğunluğu, Kadıköy Belediyesi’nde dosyaların birikmesine neden olmuş ve AYİDER’in uğraşları sonucunda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, ek emsal süresini 01 Ocak 2017 tarihine kadar uzattığını açıklamıştı. Ancak 30 Eylül 2015’de, Danıştay’ın yönetmeliği durdurma kararıyla kentsel dönüşüm kilit duruma gelmişti. AYİDER Başkanı Melih Tavukçuoğlu, 01 Haziran 2013 tarihinde çıkarılan Planlı Alanlar Tip İmar Yönetmeliği ile o tarihe kadar geçerli olan İstanbul ve diğer illerdeki imar yönetmeliklerinin kaldırılarak, arsalardaki inşaat miktarlarını azaltan yeni kuralların oluşturulduğunu, bu yönetmeliğin 08 Eylül 2013, 14 Eylül 2013 ve 22 Mayıs 2014 tarihlerinde değiştirildiğini ifade ediyor. Bu değişiklikler sonucunda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın, inşaat sektörünün beklentileri doğrultusunda geçici 6. madde ile bir düzenleme yaptığını ve kısaca yüzde 20 artış oranına göre uygulanan inşaat miktarının, ortalamada yüzde 25 artış oranına çıktığını belirtiyor. “Özellikle Kadıköy bölgesinde geçerli olan yüzde 25 ek emsal uygulaması, kentsel dönüşümü destekleyen ve daire sahiplerinin daha büyük dairelerde oturmalarına olanak sağlayan bir karardı. Bildiğiniz üzere kentsel dönüşümle birlikte daire sahiplerinin daireleri küçülmek durumunda kalıyordu. Bu geçici kural, kentsel dönüşümün desteklenmesi için önce 01 Ocak 2016 tarihine kadar uygulandı ve sonrasında bir yönetmelik değişikliği ile 01 Ocak 2017 tarihine kadar uzatıldı.” diyen Tavukçuoğlu, sözlerine şöyle devam ediyor: “Danıştay, 30 Eylül 2015 tarihinde verdiği yürütmenin durdurulması kararıyla, kentsel dönüşümü destekleyen bu avantajlı inşaat uygulamasının önüne set çekmiş oldu. Bu karar nedeniyle sözleşme imzalamış inşaat şirketleri ile daire sahipleri bir karmaşanın içine atıldı.”
İnşaat sektörünün önü, 2017 yılına kadar açıldı
Danıştay kararı nedeniyle inşaat şirketlerinin belediyelerden eskiden imzalanan sözleşmelere göre inşaat ruhsatı alamadıklarını belirten Tavukçuoğlu, bunun da kentsel dönüşümü durma noktasını getirdiğini söylüyor. Melih Tavukçuoğlu, “İnşaat firmalarının yaşadığı mağduriyet kadar daire sahipleri de yaptıkları sözleşmelere göre aynı büyüklükte dairelere kavuşamadılar. Bu durum karşısında AYİDER olarak mevcut sıkıntıları Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na ilettik ve daha büyük bir karmaşa yaratılmadan bir hafta içerisinde yeni yönetmelik değişikliği yapıldı. Karar neticesinde hem kentsel dönüşümdeki daire sahipleri çok mutlu oldu hem de inşaat sektörünün önü, 2017 yılına kadar açıldı.” açıklamalarında bulunuyor. AYİDER olarak temennilerinin özellikle kentsel dönüşüm kapsamında evlerini yenilerken yeni inşaat maliyetleriyle karşı karşıya kalan daire sahiplerinin korunması olduğunu ifade eden Tavukçuoğlu, “Bu geçici madde değişikliği ile kentsel dönüşümde eskiden olduğu gibi 1.25 uygulaması devam edecek. Ancak bir an önce yönetmelik ile geçici olarak düzenlenen imar avantajları kalıcı hale getirilmelidir. Harç avantajları ile halkımız tarafından benimsenen kentsel dönüşüm imar avantajlarıyla da güçlü biçimde desteklenmiş olur. Böylece daire sahipleri daireleri küçülmeden kentsel dönüşümden faydalanabilirler, huzur içinde yeni konutlarına geçerler” diyor.