Yüksek Faizler Konut Satışını Yavaşlattı

Sektör temsilcileri, Türkiye genelinde konut satışlarının şubatta geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5,4 azalmasında konut kredisi faiz oranlarının yüksekliğinin etkili olduğunu bildirdi...

İSTANBUL (AA) – UĞUR ASLANHAN – Sektör temsilcileri, konut kredisi faiz oranlarının yüksekliği nedeniyle konut satışlarının şubatta geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5,4 azaldığını belirterek, faizlerin bu oranlarda seyretmesi durumunda yeni rekorun imkansız hale geleceğini bildirdi.

TÜİK tarafından açıklanan konut satış istatistiklerine göre Türkiye genelinde konut satışları şubatta geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5,4 azalarak 95 bin 953 oldu.

Şubatta, ipotekli konut satışlarının 2017’nin aynı ayına göre yüzde 27,8 azalarak 27 bin 916’ya gerilemesi dikkati çekti.

Bankaların tüketicilere sunduğu en düşük oranlı konut kredisi faizi aylık yüzde 1,15 ile 3 aydır son 22 ayın en yüksek rakamında seyrediyor.

Verileri değerlendiren sektör temsilcileri, konut kredisi faiz oranlarının yüksekliği nedeniyle konut satışlarının şubatta geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5,4 azaldığını belirterek, faizlerin bu oranlarda seyretmesi durumunda yeni rekorun imkansız hale geleceğini bildirdi.

Anadolu Yakası İnşaat Müteahhitleri Derneği (AYİDER) Başkanı Melih Tavukçuoğlu, inşaat firmalarının her ne kadar kampanya yapsa da yüksek faiz oranları nedeniyle konut satışlarında gerileme yaşandığını belirterek, “Konut satışlarını hızlandırmamız için bir an önce faizlerin düşürülmesi gerekiyor. Çünkü geçtiğimiz 9 ayda demir ve beton fiyatlarına gelen zamlarla inşaat maliyetleri ciddi oranda arttı.” dedi.

Bu yıl müteahhitlerin mevcut stokları eritmesi gerektiğini vurgulayan Tavukçuoğlu, her yerde konut inşa etmekten ziyade üretimde kontrollü bir şekilde ilerlenilmesi gerektiğini, gereken önlemler alınmazsa, konut satışlarında sıkıntı yaşanabileceğini söyledi.

Faizlerin yükselmesi vatandaşın maliyetini artırıyor