AYİDER Melih Tavukçuoğlu: “Bir An Önce Faizler Düşürülmeli”

AYİDER Başkanı Melih Tavukçuoğlu, Şubat ayı konut satış istatistiklerine ilişkin konut satışlarını hızlandırmak için bir an önce faizlerin düşürülmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Sektör temsilcileri, konut kredisi faiz oranlarının yüksek olması sebebiyle konut satışlarının şubatta geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5,4 azaldığına dikkati çekti.

Şubat ayı konut satış istatistiklerine ilişkin Anadolu Yakası İnşaat Müteahhitleri Derneği (AYİDER) Başkanı Melih Tavukçuoğlu, inşaat firmalarının her ne kadar kampanya yapsa da yüksek faiz oranları nedeniyle konut satışlarında gerileme yaşandığını belirtti.

Tavukçuoğlu, “Konut satışlarını hızlandırmamız için bir an önce faizlerin düşürülmesi gerekiyor. Çünkü geçtiğimiz 9 ayda demir ve beton fiyatlarına gelen zamlarla inşaat maliyetleri ciddi oranda arttı.” dedi.

Bu yıl müteahhitlerin mevcut stokları eritmesi gerektiğini vurgulayan Tavukçuoğlu, her yerde konut inşa etmekten ziyade üretimde kontrollü bir şekilde ilerlenilmesi gerektiğini, gereken önlemler alınmazsa, konut satışlarında sıkıntı yaşanabileceğini söyledi.

Şubat istatistikleri

TÜİK tarafından açıklanan konut satış istatistiklerine göre Türkiye genelinde konut satışları şubatta geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5,4 azalarak 95 bin 953 oldu. Şubatta, ipotekli konut satışlarının 2017’nin aynı ayına göre yüzde 27,8 azalarak 27 bin 916’ya geriledi.

Bankaların tüketicilere sunduğu en düşük oranlı konut kredisi faizi aylık yüzde 1,15 ile 3 aydır son 22 ayın en yüksek rakamında seyrediyor.