Konutta Faizler Düştü Satışlar Fırladı

Ekimde konut satışlarının geçen yılın aynı ayına göre yüzde 25, ipotekli satışların ise yüzde 72 artmasında, faizlerin düşmesiyle kredi kullanım oranının yüzde 75'ten yüzde 80'e yükselmesinin etkili olduğu belirtildi.

     KONUTTA kredi faiz oranlarının düşmesiyle ipotekli satışlar da arttı.

     Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) açıkladığı ekim ayı konut satış istatistiklerine göre, ülke genelinde ekimde satilan konut sayısı, bir önceki aya göre yüzde 19,6, geçen yılın aynı ayına göre de yüzde 25, 1 artarak 130 bin 274 oldu.

     Ülke genelinde ipotekli konut satışları ise ekimde, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 71,8 artarak 48 bin 110’a yükseldi. Toplam konut satışları içinde ipotekli satışın payı da yüzde 36,9 olarak gerçekleşti.

     Gayrimenkul sektörü temsilcileri, ekimde konut satışlarının geçen yılın aynı ayına göre yüzde 25, ipotekli satışların ise yüzde 72 artmasında, faizlerin düşmesiyle kredi kullanım oranının yüzde 75’ten yüzde 80’e yükselmesinin etkili olduğunu belirtti.

İnşaat sektöründe zorluklar fırsata çevrildi

     Anadolu Yakası İnşaat Müteahhitleri Derneği (AYİDER) Başkanı Melih Tavukçuoğlu, Türkiye’deki tüm sektörler gibi inşaatın da zor bir dönemden geçtiğini, küresel sıkıntıların yanı sıra 15 Temmuz darbe girişimi ve sinirlardaki olayların ülkeye olumsuz yansıdığını söyledi.

     Zor bir yılın geride bırakılmasına sayılı günler kala inşaat sektörünün krizi fırsata çevirdiğini dile getiren Tavukçuoğlu, “Kampanyalar ve ekonomide güven ortamı sağlanarak, konut satışları hız kesmeden artışa geçti. Konut satışlarındaki sıcak rüzgarın etkisini eylül ve ekim konut satışlarında görmeye başladık.” dedi.

     Tavukçuoğlu, ekimde geçen yılın aynı ayına göre toplam ve ipotekli satışların arttığını animsatarak, “Ipotekli satışların yüzde 71,8 oranında artmasi gösteriyor ki, eldeki konut stoku eritildi.” diye konuştu.

     Darbe girişiminden sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bankalara faiz indirimine gitmeleri yönünde çağrıda bulunması sonucunda faizlerin yüzde 1’in altına düştüğünü ve konut alicisinin bu fırsattan yararlandığını aktaran Tavukçuoğlu, “Uygun banka kredi faiz oranlarından yararlanan vatandaşlar daha düşük fiyata ipotekli konut aldı. Sektör, bu yili 2015 satış rakamlariyla aynı kapatacaktır.” ifadelerini kullandı.