Konut Kredileri Ucuzlamalı

              Tüketici Sorunları Derneği (TÜSODER) Genel Başkan Yardımcısı ve Emlak Komisyonu Başkanı Hatice Kolçak, TCMB’nin faiz indiriminden sonra konut kredisi faiz oranlarının yavaş yavaş düşmesi gerektiğini belirtti.

           Merkez Bankasının son 3 ayda 125 baz puan faiz indirimi yaptığını ancak bunların bankalardaki konut kredilerine yansımadığını belirten Kolçak, “Tüketiciler, kredi faiz oranlarının artık düşmesini istiyor. Oranlar bir türlü düşmüyor, ipotekli satışlar bundan ciddi şekilde etkileniyor” açıklaması yaptı.

            Anadolu Yakası Inşaat Müteahhitleri Derneği (AYİDER) Başkanı Melih Tavukçuoğlu, konutta faiz oranlarının daha önceki dönemlerde şu ankinden çok daha aşağı seviyelere, yüzde 0.60’lara kadar gerilediğini hatırlatarak, bu durumun satışları ciddi anlamda etkilediğini ve konutu yatırım aracı haline getirdiğini vurguladı

             Daha sonra yükselen oranlann bir daha yüzde 1’in altına inmediğini hatırlatan Tavukçuoğlu, mayısta faiz oranlarında nisana göre 0.02 puan gibi çok ufak bir düşüş meydana geldiğini aktardı  Tavukçuoğlu, “Tüm bankaların konut kredisi faiz oranlarını incelediğimizde 120 ay vadelilerde faiz oranı yüzde 1.05 olarak gerçekleşiyor. Ortalama faiz ise yüzde 1.18. Konut kredi faizleri çok yüksek dedi.