Yılın İlk 6 Ayında 631 bin kişi “EV”lendi

       Türkiye genelinde bu yılın ilk yarısında 630 bin 799 konut satıldı. Konut satışları geçen yılın ilk yarısına göre yüzde 0,67 düşüş kaydederken, sektör temsilcileri, Eylül ayından itibaren satışların hız kazanmasını bekliyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerinden derlediği bilgilere göre, 2015’in ilk 6 ayında 635 bin 80 konutun satıldığı Türkiye’de, bu yılın aynı döneminde 630 bin 799 konut cl değiştirdi.

    İlk yarıda diğer illere büyük fark atan İstanbul’da 117 bin 242 konut satıldı. İstanbul’u 67 bin 382 ile başkent Ankara, 39 bin 282 ile de Izmir takip etti. Antalya, Bursa ve Mersin’de ise toplamda yaklaşık 73 bin konut satıldı.

     Bu dönemde en az konut satışı yapılan il Ardahan oldu. 257 konutun satıldığı Ardahan’ı. Hakkari ve Şırnak izledi. Bayburt, Tunceli ve Gümüşhane’de de toplam 923 konut yeni sahibini buldu.

 

        Anadolu Yakası İnşaat Müteahhitleri Derneği (AYİDER) Başkanı Melih Tavukçuoğlu da inşaat sektörünün hala Türk ekonomisinin “lideri” olduğunu belirterek, ülkece zorlu bir yil geçirdiklerini ve bu zorlukların 2015’ten beri devam ettiğini söyledi. Tavukçuoğlu, ülke ekonomisinde zaman zaman yaşanan belirsizliklerin, iç karışıklıkların, sinir bölgelerinde yaşanan dış kaynaklı krizlerin, yüksek faiz oranının ve yaz mevsiminin konut satışlarında yaşanan durgunluğu tetiklediğini ifade eden Tavukçuoğlu, haziran konut satışlarında bu durgunluğu gördüklerini aktardı. Tavukçuoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

      “AYİDER olarak, eylül dönemiyle birlikte konut satışlarında ciddi artış bekliyoruz. 2016 yılını 1 milyonu aşkın konut satışıyla tamamlarız. Ülkemizin geçtiği bir zorlu dönemleri daha çok çalışarak, rahatlıkla atlatacağız. Burada biz müteahhitler kadar konut alıcılarına da büyük görev düşüyor. Yatırımcı ve konut alıcısı, ülke ekonomisine ve inşaat sektörüne güven duymalı. Çünkü Türkiye, dünyanın en büyük ekonomilerinden birini temsil etmekte ve inşaat sektörü açısından dünyanın lider ülkelerinden biri konumundadır.”