Yabancıya Satış Beklentilerin Altında

Gayrimenkul fiyatları yabancılar için cazip

   


    2014 yılı verilerine baktığımızda Türkiye genelinde gerçekleşen konut satışı 1 milyon 165 bin 381 olarak kayıtlara geçmiştir. Türkiye’de yabancılara yapılan konut satışları 2014 yılında 18 bin 959 olarak gerçekleşmiştir. 2015 yılında yaşadığımız döviz kurlarındaki artışlar yabancı yatırımcı için alımlar noktasında artış göstermiştir. Türkiye’de şu anda gayrimenkul fiyatları yabancı alıcılar için oldukça cazip durumda. Ancak yabancılar da 1 Kasım seçimlerine kenetlenmiş durumda. Ortadoğu’daki karışıklıklar, Türkiye’nin lehine bir durum. Ortadoğu ülkelerinde yaşayanlar Türkiye’de yaşamak istedikleri için konut alımlarıyla ciddi şekilde ilgileniyorlar.

Ortadoğu’daki karışıklıklar, Türkiye’nin lehine bir durum. Ortadoğu ülkelerinde yaşayanlar Türkiye’de yaşamak istedikleri için konut alımlarıyla ciddi şekilde ilgileniyorlar.

    AYİD olarak hedefimiz ise dünyanın en büyük ve en ünlü 4. alışveriş caddesi olan Bağdat Caddesi’nin, marka kimliğini daha da yükseltmek olacaktır. Bu nedenle neredeyse yok denecek kadar az olan yabancılara konut satışını Bağdat Caddesi’nde arttırmak istiyoruz. Yabancılar daha çok Avrupa Yakası’ndaki büyük markalı projelerden konut almayı tercih ediyorlar. Özellikle yatırım amaçlı Esenyurt gibi 300-600 bin TL bandındaki evleri satin alıp 1-2 yıl sonra da elden çıkarıyorlar. Anadolu Yakası’nda ise satış yok denecek kadar az. Bunda Bağdat Caddesi’nde hem markalı konut projelerinin olmaması hem de fiyatların yüksek olması etkin rol oynuyor. Fakat Londra’da 2 milyon poundluk ev alabiliyorlarsa Bağdat Caddesi gibi önemli bir caddeden de ev alabilirler. Bu nedenle dernek olarak özellikle Bağdat Caddesi’ni yabancılara tanıtmak için yurt dışındaki fuarlara katılacağız ve üyelerimize belli oranlarda teşvik vereceğiz.

Biz bu anlamda fuarları önemsiyoruz. Zaten bu konuyu derneğimizin projelerine ekledik. Hükümetin ise KDV konusunda yapmış olduğu atılımlar önemli. Bunun da satışlar konusunda oldukça etkili olacağı kanısındayız. Yine diğer tüm sektörlerde olduğu gibi hem Türkiye’nin hem de inşaat sektörünün marka değerinin daha da artırılması gerekiyor. Ancak bu şekilde Türkiye, bir cazibe merkezi haline gelebilir.