Konut Satışları Ekimde Fırladı

Ekimde konut satışlarının geçen yılın aynı ayına göre yüzde 25, ipotekli satışların ise yüzde 72 artmasında, kredi kullanım oranının yüzde 80'e yükselmesi etkili oldu...

     TÜRKİYE İstatistik Kurumunun (TÜİK) açıkladığı ekim ayı konut satış istatistiklerine göre, ülke genelinde ekimde satılan konut sayısı, bir önceki aya göre yüzde 19,6, geçen yılın aynı ayina göre de yüzde 25,1 artarak 130 bin 274 oldu. Ülke genelinde ipotekli konut satışları ise ekimde, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 71,8 artarak 48 bin 110’a yükseldi. Toplam konut satışları içinde ipotekli satışın payı da yüzde 36,9 olarak gerçekleşti. Gayrimenkul sektörü temsilcileri, ekimde konut satışlarının geçen yılın aynı ayına göre yüzde 25, ipotekli satışların ise yüzde 72 artmasında, faizlerin düşmesiyle kredi kullanım oranının yüzde 75’ten yüzde 80’e yükselmesinin etkili olduğunu belirtti. 

     Anadolu Yakası İnşaat Müteahhitleri Derneği (AYİDER) Başkanı Melih Tavukçuoğlu, Türkiye’deki tüm sektörler gibi inşaatın da zor bir dönemden geçtiğini, küresel sıkıntıların yanı sıra 15 Temmuz darbe girişimi ve sınırlardaki olayların ülkeye olumsuz yansıdığını söyledi. Zor bir yılın geride bırakılmasına sayılı günler kala inşaat sektörünün krizi fırsata çevirdiğini dile getiren Tavukçuoğlu, “Kampanyalar ve ekonomide güven ortamı sağlanarak, konut satışları hız kesmeden artışa geçti. Konut satışlarındaki sıcak rüzgarın etkisini eylül ve ekim konut satışlarında görmeye başladık.” dedi.

     İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, AA muhabirine yaptığı açıklamada, konut kredi faiz oranlarının Ziraat Bankası’nın başı çekmesiyle ağustos ayının ortalarından itibaren düşmeye başladığını belirterek, daha sonra eylül ayında alınan kararla konutta kredi kullanım oranının yüzde 75’ten yüzde 80’e çıkarıldığını hatırlattı.

     Durbakayım, “Hem faiz oranlarının düşmesi hem de konutta kredi kullanım oranının yüzde 75’ten yüzde 80’e çıkarılması özelde ipotekli satışları genelde ise toplam satisi ciddi şekilde artırdı. Para reel piyasaya aktı. Sonuçta inşaat sektöründe 2 milyon kişi çalışıyor ve bu sektör 200 alt sektörü etkilivor. Artış, bu açıdan önemli.” dedi. Bu gelişmelerin uzun vadeli konut almak isteyen vatandaşları harekete geçirdiğini dile getiren Durbakayım, vatandaşların siyasi istikrarın ekonomik istikrara da yansıyacağına düşündüğünü kaydetti. Durbakayım, “Hükümetin ekonomik olaylarda daha aktif olduğu görülüyor. Önümüze çıkacak herhangi bir olayda daha aktif reaksiyon gösterileceğini vatandaşlarımız biliyorlar.” diye konuştu.