Konut Fiyatlarını Arsa Yükseltiyor

İstanbul'da merkezi noktalarda arsa kalmaması ve şehir genelinde bu alanda üretim sıkıntısı yaşanması, bina maliyetleri içindeki payı yüzde 50'lerden başlayıp yüzde 85'lere kadar yükseltiyor

               İSTANBUL’DA merkezi noktalarda arsa kalmaması ve şehir genelinde bu alanda üretim sıkıntısı yaşanması nedeniyle arsa fiyatları yüksek rakamlara ulaşmış durumda. Şehir genelinde arsaların bina içindeki maliyeti yüzde 50’lerden başlayıp yüzde 85’lere kadar yükseltiyor.

   Anadolu Yakası İnşaat Müteahhitleri Derneği (AYİDER) Başkanı Melih Tavukçuoğlu, Son 5 yılda konut fiyatlarının yüzde 100 civarında arttığını ve Türkiye’nin fiyat artışında dünya 6’ncı ülke olduğunu dile getiren Tavukçuoğlu, bu satışa rağmen talepte azalma olmadığını, konut üretiminde sürekli bir artış yaşandığını ifade etti.

            Tavukçuoğlu, konutta fiyat artışını birçok nedene bağlayarak, “Bunların başında talebin, arsa fiyatlarının artmasına neden oluyor. Ayrıca kredi faiz oranları da yüksek olduğu için tüketicinin maliyeti artıyor. Artık arsa kıtlığından söz ediliyor ve arsanın maliyetlerdeki ortalama payı yüzde 50’yi geçmiş durumda. İnşaat maliyetleri ise yüzde 30 oranında artmış. Kar marjları yüzde 10-15 civarında. Talep arttıkça müteahhitler de evin fiyatını arttırıyor” dedi.