İnşaat Sürecinde Proje Finansmanı, Kullanılan Malzeme ve Yetkin İnsan Kaynağı Büyük Rol Oynuyor

             2016’da, ekonomik ve kültürel bir dönüşüm olarak değerlendirdiğimiz yeniden inşa projelerinin finansmanı içinde yer almayı hedefleyen banka, bu konuda öncelikle Anadolu Yakası İnşaat Müteahhitleri Derneği (AYİDER) üyeleri ile bir araya geldi. Gerçekleşen toplantıda sektörün yeniden inşa konusundaki ihtiyaçları ve karşılaştıkları sorunlar dile getirildi.

             Tecrübeleri 60 yıla dayanan inşaat müteahhitleri tarafından 2015 yılında kurulan ve inşaatları standartlaştırmak, ruhsat sorununu hızlandırmak ve iş güvenliğini sağlamak amacıyla yola çıkan İstanbul Anadolu Yakası İnşaat Müteahhitleri Derneği’nin (AYIDER) Anadolu yakasının köklü inşaat firmaları, sektöre yön vermek ve özellikle kentsel dönüşüm hakkında kamuyu bilinçlendirme misyonunu üstleniyor.

Hali hazırda 250 adet üyesi bulunan derneğin Yönetim Kurulu Başkanı Melih Tavukçuoğlu; sektörün gelişiminin kesintisiz devam etmesi güvenilir sağlıklı projelerin hayata geçebilmesinde proje iş ortaklarının da doğru seçilmesi ve uzun soluklu ilişkilerin tesis edilmesi gerektiğine dikkat çekiyor. Proje finansmanından, kullanılan malzeme ve yetkin insan kaynağına değin her adımın proje kalitesini etkileyen unsurlar olduğuna değinen Başkan, proje finansmani konusunda PASHA Bank Genel Müdürü ile yaptıkları görüşmeye dair şunları kaydetti:

“İstanbul Anadolu yakasının sağlıklı gelişimine katkı sağlayacak yapı estetiği, enerji verimliliği ve iş güvenliği konularına yenilikçi bakış açısı katarak, kamu yönetimlerinde inşaat sektörüyle ilgili bürokratik işleyişi daha verimli hale getirmek ve kentin yaşamsal menfaatlerini korumak için çalışmalarımız devam ediyor. Bu kapsamda PASHA Bank’ın proje finansmanı olarak sunduğu modelleri ve çözüm önerilerini ihtiyaçlar doğrultusunda şekillendirmek bizler için çok faydalı oldu.”