İki Doping Birden…

     20 yıl vadeli kampanyalarla hareketlenmeye başlayan konut satışlarına ikinci doping ise KDV indirimleriyle geldi. 1 Ocak’tan itibaren yapılacak konut inşaati projelerinde ise metrekare değeri 1.000 TL ila 2 bin TL arasında olan konutların tesliminde ödenen KDV oranı yüzde 18’den yüzde 10’a kalıcı olarak indirilirken, lüks konutları kapsayan 10 puanlık vergi indirimi ise süreli oldu. Metrekare vergi değeri 2 bin TL’nin üzerinde olan konutlar için yüzde 18’den yüzde 8’e indirilen KDV, 30 Eylül 2017’den itibaren tekrar değişecek.

     AYİDER (Anadolu Yakası İnşaat Müteahhitleri) Başkanı Melih Tavukçuoğlu, yüzde 1 KDV kararıyla kentsel dönüşümün hızlanacağını, 10 puanlık indirim oranının sürekli olmasının da alt ve orta gelir grubuna hitap eden konutların satışına ivme katacağını belirtiyor. “Lüks konutta indirimin 30 Eylül ayına kadar devam etmesinin de oluşan lüks konut stoğunu eritebilmek adına önemli bir fırsat olduğunu söyleyebiliriz” diyen Tavukçuoğlu sözlerini şöyle sürdürüyor:

     “Zaten şu anda özellikle Bağdat Caddesi lokasyonunda yaklaşık yüzde 35 oranında bir indirim söz konusu. KDV indiriminin süresinin uzatılması uygulaması ev almak için doğru bir zaman aralığı yaratıyor. Şunu da belirtmekte yarar olduğunu düşünüyorum; KDV kadar alt ve orta kesime hitap eden projeler üretebilmek için İstanbul’da en büyük sorun arsa sıkıntısı ve arsa maliyetleri oldukça yüksek. Bu da konut alt ve orta gruba yönelik konut geliştirilmesini zora sokuyor.”