Ekonomi Isınıyor, Kaygılar Artıyor

FT, Türkiye'deki asıl endişenin büyümenin yarattığı dengesizlikler olduğunu vurgularken HSBC'ye göre yüksek borç yeni pazarlarda Türkiye'yi zorlayacak...

İngiliz Financial Times (FT) gazetesi, Türkiye’deki hızlı büyümenin aşırı ısınma’ sinyalleri verdiği uyarıları karşısında ekonomistlerin kaygılı olduğunu yazdı.

Yazıda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “yaklaşan seçimler nedeniyle yavaşlamaya müsamaha göstermediği” görüşüne yer verildi.

Yazıda, IMF’nin geçen ay Türkiye ekonomisinin ‘fazla ısındığı’ ve yüksek enflasyonun devam edeceği yönündeki uyarısı hatırlatıldı.

FT, IMF ile Moody’s gibi kredi derecelendirme şirketlerinin uyarıları nedeniyle oluşan senaryonun ekonomistleri endişelendirdiğini belirtti. Yazıda şu ifadelere yer verildi:

Türkiye’nin gayrisafi yurtiçi hasılası (GSYH) geçen yıl tahmini yüzde 7 büyümeyle beklentilerin üstüne çıktı. Bunda 2016’daki darbe girişimi sonrası hükümetin ekonomiyi canlandırmak için getirdiği teşviklerin etkisi oldu. Ama bu büyümenin bir bedeli oldu.

Finansman zorluğu

✓ Geçen yılın üçüncü çeyreğinde büyüme yüzde 11.1 düzeyindeydi ve bu, G20 ekonomilerinin tamamındakinden daha hızlı bir büyümeydi. Avrupa’daki güçlü büyüme de Türkiye’nin ihracatını artırdı. Hükümet teşvikleriyle tüketici harcaması ve inşaat sektörü kamçılandı.

✓ Erdoğan uzun süredir yüksek enflasyona neden olacağı gerekçesiyle yüksek faiz oranlarına şiddetle karşı. Şimdi ise, asıl endişe büyümenin yarattığı dengesizlikler.

✓ GlobalSource Danışmanı Murat Üçer, Ankara’nın tek önceliğinin ‘geçen yılki vahşi hızda bir büyüme’ olduğunu ancak olası kırılganlıkların soru işareti yarattığını söyledi.

Anadolu Yakası İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı Melih Tavukçuoğlu, yüksek faiz oranları nedeniyle konut satışlarında gerileme yaşandığını belirterek, “Konut satışlarını hızlandırmamız için bir an önce faizlerin düşürülmesi gerekiyor” dedi.