Ek Emsalle Kentsel Dönüşümün Önü 2017’ye Kadar Açıldı

AYİDER Başkanı Tavukçuoğlu, Bakanlığın yeni yönetmelikle geri getirdiği kentsel dönüşümde yüzde 25 ek emsal uygulamasının kalıcı olması gerektiğini söyledi.

 

Anadolu Yakası İnşaat Müteahhitleri Derneği (AYİDER) Başkanı Melih Tavukçuoğlu, Danıştay’ın yüzde 25 ek emsal uygulamasını durdurma kararının kentsel dönüşümü durma noktasına getirdiğini belirterek Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yeni yönetmelik değişikliği ile geri getirilen uygulamanın kentsel dönüşümün önünü 2017 yılına kadar açtığını söyledi.

 

‘HEM FİRMALAR HEM VATANDAŞ MAĞDUR OLMUŞTU’
Danıştay kararı nedeniyle inşaat şirketlerinin belediyelerden eskiden imzalanan sözleşmelere göre inşaat ruhsatı alamadıklarını anlatan Tavukçuoğlu, inşaat firmalarının yaşadığı mağduriyet kadar daire sahiplerinin de yaptıkları sözleşmelere göre aynı büyüklükte daireye kavuşamadığını belirtti.
‘KALICI HALE GETİRİLMELİ’
AYİDER’in bu sıkıntıları Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na ilettiğini anlatan Tavukçuoğlu, Bakanlığın daha büyük bir karmaşa yaratılmadan bir hafta içerisinde yeni yönetmelik değişikliği yapıldığını söyledi. Karar neticesinde hem kentsel dönüşümdeki daire sahiplerinin çok mutlu olduğunu hem de inşaat sektörünün önünün 2017 yılına kadar açıldığını ifade eden Tavukçuoğlu yönetmelik ile geçici olarak düzenlenen imar avantajlarının kalıcı hale getirilmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.