Bağdat Cadddesi’nde Mağazaların Yüzde 80’i Yeniden Doldu

Kiralar yüzde 35 düştü, Bağdat Caddesi'nde mağaza doluluğu yüzde 80'e çıktı. Pek çok marka da yeni mağaza açma hazırlığında...

     Büyük çoğunluğunu Bağdat Caddesi ve Kadıköy’de faaliyet gösteren müteahhitlerin oluşturduğu Anadolu Yakası İnşaat Müteahhitleri Derneği (AYİDER) tarafından caddedeki ekonomik durum ve gelişmelerle ilgili rapor hazırlandı.

     Bir yıl önce 332 mağazadan yüzde 33 oranına tekabül eden 110 mağaza boşken, bu rakamda son bir yılda sevindirici gelişme yaşandı.

    İstanbul’un ünlü alışveriş mekanlarından Bağdat Caddesi hareketlendi. Kiralar düştü, mağaza doluluğu arttı. Son dönemde kira fiyatlarının ortalama yüzde 35 gerilediği Bağdat Caddesi’nde 1 yılda 42 mağaza daha kiralandı. Caddede bulunan 332 mağazanın 264’ü doldu. Toparlanma sinyallerinin geldiği ve doluluk oranının yüzde 80’e ulaştığı caddede, bu yıl dünyaca ünlü bazı markalar yeni mağazalarını аҫacak.

     Anadolu Yakası İnşaat Müteahhitleri Derneği (AYİDER) Başkanı Melih Tavukçuoğlu, “Bağdat Caddesi’nde 1 yıl önce boş mağaza sayısı 110’du. Yani her 3 mağazadan birisi boştu. Geçen süreç içerisinde kiraların da düşmesinin etkisiyle 42 mağaza kiralandı. Boş mağaza sayısı 68’e kadar geriledi” dedi. Tavukçuoğlu, halihazırda 332 mağazanın 264’ünün dolu olduğunu kaydederek, “Yüzde 80’e tekabül eden bu doluluk oranı ciddi bir rakam” diye konuştu. Caddede bu sene ulusal ve global önemli markaların mağazalarını açacağını dile getiren Tavukçuoğlu, “Bu yıl içerisinde Channel, Apple, Samsung, Godiva ve Eataly gibi global markalar, Beymen ve gittigidiyor.com gibi ulusal markalarımız da Bağdat Caddesi’nde yeni mağazalarını açacak” dedi.