Dolardaki Yükseliş Konutta Yabancı Yatırımcıyı Artırır

     Anadolu Yakası İnşaat Müteahhitleri Derneği (AYİDER) Başkanı Melih Tavukçuoğlu, doların yükselişini yabancı yatırimcılar için bir fırsat olarak değerlendirdiklerini belirterek, bu dönemde yabancı bir yatırımcinin alacağı her bir gayrimenkülün değer kazandığını söyledi.

Yabancı yatırımcılar için bir fırsat

     Tavukçuoğlu, “Mesela 100 bin dolarlık bir ev eskiden 300 bin lira iken, bugün kur nedeniyle 335-340 bin liralara geleceği için aslında daha ucuz fiyata, ederi yüksek bir daire almış olunacak.” dedi. İnşaat sektörü açısından Türkiye’ye daha yüksek değerde döviz akışının sağlanabileceğini vurgulayan Tavukçuoğlu, “Bu yüzden sektör, bu dönemde yabancı konut satışına odaklanmalı. Böylece hem uzun zamandır istenilen yabancıya konut satışında artış yaşanmış olacak hem de döviz girdisi sayesinde ülkemize önemli bir para akışı sağlanmış olacaktır.” ifadelerini kullandı.

     “Yabancılar fiyatlar artmadan ev almak istiyor” Makro İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ercan Uyan, iç piyasadaki kampanyaların sektörü hareketlendirdiğini belirterek, ancak piyasadaki dalgalanmalar dolayısıyla gayrimenkul sektöründe uzun zamandır fiyatların sabit seyrettiğini söyledi.

      Bu durumun satış ofislerine de yansıdığını aktaran Uyan, yabancıların satış ofislerine her zamankinden daha kalabalık geldiğinden bahsetti. Uyan, “Bu durum uluslararası para piyasalarına hakim olan yabancilar açısından dolarin doygunluk noktasına ulaştığının da göstergesidir. Dolar artışıyla inşaat maliyetleri de yükseldi. Yabancı yatırımcı bunu da bildiğinden piyasa fiyatlarini yukarı çıkartmadan bugünkü fiyatların avantajını kullanmak istiyor.” dedi.

     “Daha önce fiyat alan yabancılar bugünlerde dönüş yapmaya başladi” Demir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir, doların yükselmesini istemediklerini ve bu duruma üzüldüklerini belirterek, kurun daha aşağı seviyelere gelmesi temennisinde bulundu.