Değer Artışında İstikrar Merkezi

İstanbul Finans Merkezi'nin komşusu olan 'Ataşehir' son 10 yılda gayrimenkulde kazandığı hızlı değer artışını, önümüzdeki dönemlerde de istikrarlı bir şekilde sürdürmekte kararlı...

İstanbul’da düzenli alt ve üst yapısıyla dikkat çeken ilçe olan Ataşehir, şehirde ulaşımın da tüm İstanbul için değerli olan karayolları ile çevrili. Nitelikli ofis ve konutlarıyla beyaz yakalı için önemli bir yaşam merkezi haline de gelen Ataşehir, özellikle son 10 yılda büyük bir yatırım hareketliliği yaşadı. Bölgedeki yatırımlar sürerken, yeni ve güçlü bir değer artışı için İstanbul Uluslararası Finans Merkezi (IFM) projesinin adı bile yetti. Dünya ekonomisinin nabzının atacağı merkezlerden olacak İFM projesi ile başta Ümraniye ve Ataşehir’de konut fiyat artışları bazı bölgelerde yüzde 300’lere kadar çıktı.

Konut metrekare fiyatlarının ortalama 4 bin 800 lirayı geçtiği ilçede, bölgesel olarak ortalamanın 7 bin lirayı aştığı merkezler de var.

TSKB Gayrimenkul Değerleme AŞ Özel Projeler Departmanı Değerleme Uzmanı Baran Alphan, İstanbul için önemli bir toplu konut bölgesi niteliği kazanan bölgedeki gelişimin çok hızlı olduğunu, mevcut dönemde yavaş ama istikrarlı devam ettiğini söyledi. Alphan, “Önemli ulaşım akslarının kesişim noktasında yer alan ilçe, İstanbul hatta Türkiye için oldukça önemli olan D-100 ve TEM Karayolları ile çevrilidir. Bölgeye olan ulaşım ağırlıklı olarak özel araçlarla sağlanmakta olup ulaşım projelerinin faaliyete geçmesi ile birlikte bu sorunun önüne geçilmesi planlanıyor. Bostancı – Dudullu metro hattı projesinin ve Ümraniye’ye kadar faaliyete geçen Üsküdar – Sancaktepe metro hattı projesinin tamamının faaliyete geçmesi ile birlikte, bölgedeki trafik yoğunluğunun da ciddi ölçüde azalması bekleniyor” diye konuştu.

Batı Ataşehir etkisi

Bölgedeki pek çok ilçeyle birlikte en çok değer artışını Ataşehir’e sağlayan IFM’nin ilçeye ofis, otel, AVM gibi önemli yeni yatırımları da getirdiğini kaydeden Alphan, şunları söyledi:

“Genellikle orta ve üst gelir grubuna hitap eden homojen yapisi ve nitelikli site tipi yapılaşma tarzı ile dikkat çeken ilçede, İFM ilçenin güneyinin planlama sürecinde olması, bölgedeki eski yapı stokunun dönüşümü için oldukça önemli bir adım. İlçenin en nitelikli yapı stoku Batı Ataşehir bölgesinde yer alıyor. Ağırlıklı konut olmakla birlikte, ticaret ve ofis fonksiyonlarını da bünyesinde barındırıyor. Batı Ataşehir bölgesini D-100 – TEM Bağlantı Yolu’nun doğusunda kalan Doğu Ataşehir bölgesi izliyor. Batı Ataşehir’de olduğu gibi karma kullanımlı yapı stokuna sahip bu bölge de konut ağırlıklı gelişirken, bölge Ataşehir’in ilk düzenli yerleşim yeri niteliğinde. 

Yenisahra dönüşüyor

İlçenin İstanbul üzerinde belli bir fiyat seviyesine gelmesini sağlayan gelişmeler yanı sıra yakın zamanda hayata geçirilmesi için planları tamamlanma aşamasında olan Yenisahra ve Barbaros mahallelerinin dönüşümü fiyatlarda yeni bir yükseliş dalgasını da beraberinde getirecek. Bölgelerin düzenli ve hızlı dönüşümü için firmalar tarafında da hazırlıklar son aşamaya getirildi. Daha önce görüşmeler yaptığımız bölge sakinleri de mahallelerin düzgün bir dönüşüm çalışmasıyla yeni bir kimliğe kavuşturulmasını bekliyor.

Kayışdağı, Yenişehir, İçerenköy, Fındıklı gibi bölgeler ise genellikle 4-5 katlı, orta yapı kalitesinde eski yapı stokundan oluşan alanlar olarak görülüyor. İlçe merkezine göre daha makul fiyatlarda yapıları barındıran bu bölgeler, ağırlıklı olarak orta gelir grubuna hitap ediyor.

Bölgede konut projelerinin yanında, İstanbul ofis sektörünün önemli aktörleri tarafından talep gösterilen önemli bir ofis stoku da yer alıyor. Özellikle D-100 ve TEM Karayolu aksi ile D-100 – TEM Bağlantı Yolu çevresinde yer alan ofislerin kiraları, projenin niteliği, kat, kapalı alan, manzara, malzeme kalitesi gibi kriterlere göre 20-27 USD/m2/ay aralığında değişiyor.

 

Anadolu Yakası İnşaat Müteahhitleri Derneği Başkanı Melih Tavukçuoğlu, son 10 yılda yükselmeye başlayan Ataşehir’in bu süreç içerisinde hem kira hem de satılık olarak değerini yüzde 250 oranında artırdığını kaydetti. Tavukçuoğlu, “İFM’nin tamamlanmasıyla birlikte, önümüzdeki beş yıl içerisinde konut satış fiyatları yaklaşık 2 kat artacaktır. Mevcut arsa stoğu sayesinde markalı konut projelerinin en çok yükseldiği ilçe statüsüne gelen Ataşehir’de, bu büyüme trendinin devam edeceğini öngörüyoruz. Özellikle ulaşım akslarının merkezinde yer alması, okul, hastane gibi birimleri içerisinde barındırması ve hayatın tam merkezinde yer alması nedeniyle bölgenin değerini yitirmeyeceğini düşünüyoruz” diye konuştu.